Jeromonah Petar:

“Sam po sebi Internet je moralno neutralan” 

11:18 30.12.2002.

Citaocima nasih novina nastupajucu Novu godinu cestita Odgovorni sekretar Nastavnog Komiteta RPC, glavni urednik web stranice bogoslov.ru jeromonah Petar

-           Bacuska! Dozvolite da vam pre svega cestitam praznik Hristovog Rodjenja! Da li sam dobro razumeo da 24-ti na 25-ti decembar kao dan Hristovog Rodjenja praznuju ne samo katolici, vec i neke pravoslavne Crkve?

-         Srdacno blagodarim za pozdrav! I od sveg srca  cestitam vama i svim korisnicima Interneta preko Seta, predivni, svetli, svetu spasonosni praznik Rodjenja Hristovog! U vezi datuma praznovanja Rodjenja jednostavnije je reci, da noc 24-ti na 25-ti decembar kao dan Rodjenja Hristovog ne slave Ruska Pravoslavna Crkva, a takodje i Jerusalimska, Gruzijska, i Srpska Pravoslavna Crkva. A eto pravoslavni Grci ili Bugari, zbog izvrsenih kalendarskih promena u XX veku, slave sve praznike, odredjenog kalendarskog datuma, 13 dana pre nas.

Istina, ne treba se udubljivati u to, jer danas mozemo da procitamo mnogo clanaka na tu temu. Zivot nase Crkve se u potpunosti odvija po julijanskom kalendaru, pri cemu je grigorijanski kalendar prihvacen zbog gradjana, i ne postoji trenutno neophodnost za promenom crkvenog kalendara. Interesantna je cinjenica, da je Svjatijejsi Patrijarh Tihon, ubrzo posle promene kalendara od strane boljsevika, dozvolio parohijanima Ruske Pravoslavne Crkve da sami izaberu kalendar po kome ce biti sluzen godisnji krug Bogosluzenja. Tako da tada prakticno nije cela Crkva prihvatila ideju prelaska na novi kalendar.       

-         Neki ljudi izjednacavaju Internet sa sredstvima komunikacije kao sto su telefon ili posta, dok drugi smatraju da on predstavlja mocno mas-medijsko sredstvo. Sta vi smatrate?

-         Nesumnjivo. Internet je u danasnje vreme jedno od najcsce koriscenih i podesnih sredstava komunikacija. To je u potpunosti ocigledno. Takodje je ocigledno i to da je Internet pogodan i kao sredstvo za dobijanje razlicitih informacija. Drugo je pitanje, da se Internet moze iskoristi i za uticanje na masovnu svest, slicno kao stampa, televizija ili radio.

Sam po sebi, Internet kao i vecina drugih tehnoloskih dostignuca je moralno neutralan - zbog toga sto ga neko koristi u korisne ili stetne svrhe, ne treba imati prema njemu negativan stav. Ali je to vec posebna tema za razgovor.

-         Da li je istina da je Patrijarh Aleksej II pozvao pravoslavce da aktivno koriste Internet?

-         Neko moze da se zacudi, ali je predmet Interneta veoma cesto prisutan u javnim nastupima i intervjuima Svjatijejseg Patrijarha. Njegovo Svjatijejstvo je cak na Arhijerejskim Saborima pozvalo arhijereje Ruske Pravoslavne Crkve da usvajaju Internet i da se koriste njegovim mogucnostima u svom eparhijalnom radu. Naravno shvatate, da kada Patrijarh govori o koriscenju Interneta, on ima u vidu iskljucivo njegove pozitivne strane, o kojim smo mi prethodno govorili. Njegovo Svjatijejstvo se pazljivo odnosi i prema usvajanju Interneta od strane Nastavnog komiteta. Mi smo trazili Blagoslov za pocetak rada na izradi Obrazovnog sajta, posle cega se on nekoliko puta sa zadovoljstvom izjasnjavao o nasem radu, kao o pravovremenom i korisnom. Cak je u vreme nedavne bolesti Patrijarha, kada smo mu predali poslednje izdanje publikacija, nasao za shodno da izrazi svoju ocinsku blagodarnost.

-         Nije tajna, da posto u Setu ne postoji cenzura, veoma veliki deo resursa na Internetu predstavljaju resursi, koji su prema hriscanskim nacelima ocenjuju kao “nepotrebni”. Kao se odnositi prema tome da se danas zbog mogucnosti pristupa Internetu informisu ne samo crkvene nastavne ustanove, vec i neki manastiri i hramovi?

-         U tom smislu je sablazan i stetnost Interneta nije vise opasna od televizije ili stampe. I reklama u metrou moze da sablazni, stvar je u samom coveku. Naravno kada se Internetom koriste deca ili omladina (neka mi oproste za ovakve izjave), posebno ukoliko se radi o crkvenim temama, ja bih razmotrio mogucnost ogranicavanja pristupa resursima Seta. Ako se na primer govori o seminariji ili akademiji, onda tu, cini mi se treba misliti za dobro nasih studenata. Maturant duhovne naucne ustanove po pravilu postaje svestenik. On bi trebalo da nauci da koristi Internet u korisne svrhe jos dok je student.

-         Sta je trenutno Pravoslavni Internet. Koje biste sajtove savetovali da se posete?

-         Korektnije bi bilo reci pravoslavne sajtove ili resurse na Internetu. Takvih sajtova nema mnogo, ako njihov broj uporedimo sa ukupnim brojem sajtova Runeta. Po nekim proracunima, danas postoji vise od hiljadu sajtova na ruskom jeziku. Oni su razlicitog sadrzaja: od specificno bogoslovskih do opstih, misionarskih. Nesumnjivo, kao i svi drugi resursi, i pravoslavni sajtovi su kvalitetni, profesionalni. U zavisnosti od toga sta vas interesuje i koju informaciju o pravoslavlju trazite na Internetu, mogu se predloziti razlicite grupe pravoslavnih sajtova: ako govorimo o obrazovnim i bogoslovskim, to je onda nesumnjivo Obrazovni sajt Nastavnog komiteta Ruske Pravoslavne Crkve www.bogoslov.ru, novosti i analiticki clanci se mogu naci na www.russian-orthodox-church.org.ru, www.pravoslavie.ru, www.sedmitza.ru, www.religare.ru, www.xxc.ru, misionarski: www.kuraev.ru, www.fomacenter.ru, www.seminaria.bel.ru. Na Internetu postoje i biblioteke pravoslavne literature: www.wco.ru/biblio, www.vehi.by2.ru. Mnogo veci spisak pravoslavnih sajtova se moze naci na stranici Nikolaja Ardabjevskog www.spasi.ru.

-         Da li procenjujete da su Internet-udruzenja, kao Seta, korisna u izradi i napredovanju pravoslavnih resursa ili planirate da koristite svoja sredtsva?

-         Nas sajt postoji samo zahvaljujuci pomoci Internet-udruzenja. Nasi glavni saradnici u izradi sajta i njegovog razvoja su upravo iz Sete. Koliko sam ja uspeo da primetim, uslovno receno, za vreme profesionalnog rada na Internetu, profesinalni Internet predstavlja tacno odredjeni i ne previse sirok krug ljudi, u kome svako svakoga poznaje. Tesko je zamisliti da se moze pokrenuti u Seti neki novi resurs, koji bi bio ambiciozan, a bez opste podrske. Pravoslavni resursi su kako se cini novina na Runetu, pa je nase obracanje Internet-udruzenju u pocetku ‘zivotnog puta’ naseg sajta sasvim razumljivo. Zeleo bih jos da pozovem sve koji citaju nas sajt, da ucestvuju u izradi www.bogoslov.ru.

-         Koji internet-projekti Nastavnog komiteta Ruske Pravoslavne Crkve ce ugledati svetlost naredne godine?

-         Obrazovni sajt “Bogoslov.ru” i jeste nas najveci projekat, koji planiramo da razvijamo i sledece godine. Realizacija tog projekta podrazumeva izgradnju sistema za obrazovanje na daljinu. Ja bih to nazvao nasim glavnim projektom za naredne godine, trenutno nazalost, samo na papiru. Takodje planiramo da 2003-e godine ozbiljno pristupimo doradi jos neaktivnih delova sajta, kao sto je Klub maturanata, Studentsko drustvo, Hodocasce i turizam. Nesto od toga sto mi radimo ne postoji u pravoslavnim resursima ili u krajnjem slucaju predstavlja pravu retkost, jer je nas put tezak. Glavni problem je materijalne prirode. Ovde treba napomenuti, da danas sajt postoji zahvaljujuci trudu samo cetiri saradnika: glavnog urednika, njegovog zamenika i dva tehnicara. Pritom to nije njihovo osnovno zanimanje vec svako od njih ima crkveno-drustvene obaveze u sinodalnim ustanovama, a jedan od njih je student seminarije.Zato se sajt ne razvija dovoljno brzo, i u njegovom radu se cesto desavaju prekidi. Ali opet da bi neko poceo da radi neprekidno na sajtu potrebna su sredstva. Sva nasa nada je na Deda Mraza, u krajnjoj liniji, mesto za poklone pod jelkom je spremno.

       Sta biste zeleli da porucite nasim citaocima pred nastupajuce praznike?

-         Dragi prijatelji! Nova godina je znacajan, lep praznik. Oprastamo se od protekle godine i iskreno nadamo da zaboravimo u njoj sve neuspehe, sve sto je lose, s radoscu ocekujemo novu godinu, nadajuci se da ce ona za nas biti srecnija. Novogodisnji praznici su za sve nas – malo cistog vazduha iz detinjstva.

Predivno je sto u te dane proslavljamo i Rodjenje naseg Spasitelja Gospoda Isusa Hrista. Hristovo Rodjenje je izmenilo, preobrazilo svet i coveka. Secajuci se tih dogadjaja pocetkom svake godine naseg zivota, mi hriscani molimo za Boziji Blagoslov I pomoc u nastupajucoj godini, i pocinjuci novi zivot u Hristu, kajemo se za greske i pregresenja u protekloj godini. Trudite se da te dane provedete radosno sa ljudima koji vas okruzuju. Pocnite godinu  osmisljeno. Otvorite vasa srca Hristu i udjite u novu godinu kako su govorili nasi preci – u novo leto Blagodati Bozije – s cistim pomislima, blagim namerama i cvrstom uverenoscu u to da vas Bozija Ljubav nece ostaviti briznim.

 http://www.runet.ru/interview/2086.html